College of
Human
Medicine

Reappointment, Promotion and Tenure Committee Roster

August 16, 2020 – August 15, 2021

Elected Members

  • Susan Barman, PhD (Pharmacology and Toxicology—TS)
    Term expires 8/15/2022
    3rd term
  • Cristian Meghea, PhD (OBGYN—TS)
    Term expires 8/15/2022
    1st term
  • Melissa Millerick-May, PhD (Medicine—FT) 
    Term expires 8/15/2021
    2nd term
  • Anna Moore, PhD (Radiology—TS)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • John Oostema, MD (Emergency Medicine-FT)
    Term expires 8/15/2022
    1st term
  • Rick Sadler, PhD (Family Medicine—TS)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • David Todem, PhD (Epi & Biostatistics—TS)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Ana Vazquez, PhD (Epi & Biostatistics—TS)
    Term expires 8/15/2021
    1st term

Appointed Members

  • Sathyanarayan Sudhanthar, MD (Pediatrics—HP)
    Term expires 8/15/2022
    1st term
  • Julie Phillips, MD (Dean’s Office/Family Medicine—HP)
    Term expires 8/15/2021
    1st term

Staff Representatives

  • Nara Parameswaran, Interim Associate Dean, Faculty Affairs & Development
  • Donna Mulder, Director, Faculty Affairs & Development
  • Lorie Neuman, Office Assistant, Faculty Affairs & Development

Meetings:

Fourth Thursday of each month from 4:00-5:30 pm, or as determined by committee.

Note:

  • The term of office for members will be two years.
  • Members may not serve on a standing committee for more than six consecutive years.